2001 WINNERS


CATEGORY 5 - BEST SPOKEN PROGRAMMES

 

Best Documentary or Feature Programme

 

The Battle For the Bledisloe - Dave Grove & Sandy Antipas, The Breeze

The ANZAC Commemorative Hour - Dave Grove, The Breeze

Waikato Stadium Special - Peter Murphy, Newstalk ZB Waikato

 

Winner:  The ANZAC Commemorative Hour - Dave Grove, The Breeze

 

Best Daily or Weekly Series

 

Thomas The Tanked Engine - Willy De Wit, Dean Butler & Steve Hunter, Radio Hauraki

Kiwi Classic Album Series - Mark Perry, Perryscope Productions & VoiceBox

"Te Putake - The Source" - Kelly Tikao & Jason Te Patu, Rampant Media

The Vista Series - Kelly Tikao, KWT Productions & State of Mind Enterprises

 

Winner:  The Vista Series - Kelly Tikao, KWT Productions & State of Mind Enterprises

Special Commendation:  Kiwi Classic Album Series - Mark Perry, Perryscope Productions & VoiceBox

 

CATEGORY 6 - BEST MUSIC FEATURE

 

Kiwi Classic Album Series - Mark Perry & Phil Yule, Perryscope Productions & VoiceBox

Inside Track - "Relaxomatic Project" - Jules Barnett & Steven Newall, 95bFM

Inside Track - "Kog Transmissions" - Jules Barnett & Steven Newall, 95bFM

 

Winner:  Kiwi Classic Album Series - Mark Perry & Phil Yule, Perryscope Productions & VoiceBox

 

CATEGORY 7 - BEST COMMUNITY AND ACCESS PROGRAMME

 

Catholics On Air - Barbara Te Miha, Plains FM Christchurch

"Girl Talk - Wahine Korerorero" - Hilary Hudson, Coast Access Radio

Space Station Zebra - Marchell Linzey, Hills AM

 

Winner:  "Girl Talk - Wahine Korerorero" - Hilary Hudson, Coast Access Radio

Special Commendation:  Space Station Zebra - Marchell Linzey, Hills AM

 

CATEGORY 8 - BEST RADIO COMMERCIAL

 

Radio Station Writers or Staff

 

"The Breast Jobs" - Sarah Sampson, The Radio Network

"The Morning After" - Sarah Sampson, The Radio Network

"Duane Anderson" - Dezley Davidson, RadioWorks Networks

 

Winner:  "The Morning After" - Sarah Sampson, The Radio Network

 

Agency Writers or Staff & Production Houses

 

"Prime Minister A & B" - John McCabe & Basil Christensen, Saatchi & Saatchi Auckland

"Fruit" - Damon O'Leary & Basil Christensen, Saatchi & Saatchi Auckland

"The Funeral" - Neil Jenkins, Stooges Studio

 

Winner:  "The Funeral" - Neil Jenkins, Stooges Studio

 

Best Promotional or Image Trailer

 

"Hauraki ECM Promo" - Bill & Ben, Radio Hauraki Network

"Mighty Forestland" - Gareth Curtis, Stooges Studio & Radio Forestland

"Love Songs Image Trailer 1" - Stephanie Melville, The Breeze

 

Winner:  "Hauraki ECM Promo" - Bill & Ben, Radio Hauraki Network

 

Best Client Jingle or Jingle Package

 

"Nothin' Drives Better" North Shore Toyota - Smith & Keats Original Music

"Humming Along" Telecom Local Directories - Smith & Keats Original Music

"Scooters @ Rococo" - Jemaine Clement, Channel Z Wellington

 

Winner:  "Humming Along" Telecom Local Directories - Smith & Keats Original Music

 

Best Campaign For a Client

 

Make It Big...On Radio - MIS K, The Radio Network Auckland

Acorn Models - Shaun Malzard, RadioWorks Canterbury

Had Enough Yet? - Kate Young & Neil McDonald, UMC Advertising

Stand Up - Kate Young, UMC Advertising

 

Winner:  Stand Up - Kate Young, UMC Advertising
 

Login