2012 WINNERS

BEST COMMUNITY ACCESS PROGRAMME

 

Best Spoken/Informational Programme in a non-English Language

Winner

Viva Latinoamerica!
Jessica Díaz and Luz Zúñiga
Fresh FM Nelson, Community Access Radio

Best Spoken/Informational English Language Programme

Winner

Sounds Catholic
Ken Joblin, Programme Maker
True Community Access Radio, Plains FM

Finalists

The Asian Radio Show
Holy Cow Media
Community Radio Hamilton

Playing Up
Children of The One Day Centre, Presenters
Arrow FM Wairarapa, Access Radio Wairarapa
 

Best Music Programme in Any Language

Winner

Jazz Bros
John Joyce,Writer, Presenter & Producer
Coast Access Radio 104.7FM, Coast Access Radio Trust

Finalists

The World of Leopold Bloom presents Fela Kuti, The Black President & Geoffrey Gurrumal
Leopold Bloom & Matt Budd
Fresh FM, Nelson

Abe Phillips Tribute
David Teesdale & Dean Mardon
Radio Kidnappers, Radio Kidnappers Charitable Trust


 

BEST NEW BROADCASTER


Best New Broadcaster - Air Personality

Winner

Mike Garvey
The Rock, Network
Mediaworks Radio

Finalists

Brad Richards
Classic Hits, South Waikato
The Radio Network

Martijn Hehewerth
The Edge, National
Mediaworks Radio


Best New Broadcaster - Creative and Technical

Winner

Libby Greatbatch
All TRN Brands, Wellington
The Radio Network

Finalists

Richard Matthews
MediaWorks Radio, Auckland
Mediaworks Radio

Alastair Boyes
Radio Sport and Coast, National
The Radio Network

 

Best New Broadcaster - Journalist

Winner

Bridget Mills
Radio New Zealand National
Radio New Zealand

Finalists

Lewis Hampton
RadioLIVE, Network
Mediaworks Radio

George Berry
RadioLIVE, Network
Mediaworks Radio

 

Best New Broadcaster - Promotions

Winner

Stacey Wouters
The Edge & More FM, Waikato
Mediaworks Radio

Finalists

Daniel Tipping
More FM/The Edge/The Rock, Nelson
Mediaworks Radio

Emma Helleur
MediaWorks Radio, Northland
Mediaworks Radio


Overall Best New Broadcaster

Winner

Libby Greatbatch
All TRN Brands, Wellington
The Radio Network




BEST RADIO COMMERCIAL


Best Single Commercial - Creative

Winner

Instant Kiwi
Alastair Barran
The Edge Auckland, Mediaworks Radio

Finalists

Luvapie
Dezley Scott-Davidson
Solid Gold Auckland, Mediaworks Radio

Bright Star
Fiona Murray
Classic Hits/Newstalk ZB Oamaru, TRN

 

Best Jingle or Jingle Package

Winners

Car Body Removals
Steve Keats & Malcolm Smith
The Rock Auckland, Smith & Keats Music

Finalist

The Mad Butcher - You Just Can't Beat
Steve Keats
All Mainstream Commercial Radio Stations, Smith & Keats Music

Pita Pit 'You can't beat a Pita Pit Pita'
Tom Davidson
MediaWorks Radio Auckland, Something Radio

Effluent & Irrigation 'It's a Crap Job'
Tom Davidson
MediaWorks Radio Auckland, Something Radio

 

Best Single Commercial - Effectiveness

Winner

Calendar Girls 'Opening'
James Dashfield
The Rock/The Edge/Radio Live/Solid Gold, Auckland
Mediaworks Radio

Finalists

Equip Recruitment 'Pies'
Jon Strutton
The Rock, Wellington, Mediaworks Radio

Instant Kiwi 'Every 4 Secs'
Alastair Barran
The Edge Auckland, Mediaworks Radio

 

Best Campaign - Effectiveness

Winner

Hitachi Heat Pumps
Ronnie Mackie & Zoe Nash
NTZB/Classic Hits/ZM/Hauraki Nationwide, TRN

Finalists

Whoareyou?
Russell Duncan
TRN, Wellington

Calendar Girls
James Dashfield, Creative Writer & Producer
The Rock/The Edge/Radio Live/Solid Gold Auckland, Mediaworks Radio

 

Best Commercial / Imaging Voice Talent

Winner

Chris Ryan
The Radio Network, Wellington
Radio Network Creative

Finalists

Jon Hogan
All MediaWorks Radio Brands, Manawatu
Mediaworks Radio

Andy Faulkner
The Radio Network, Nationwide
The Radio Network

Login