2011 WINNERS

Best Single Commercial - Effectiveness


Winner       

Arron Smith    X-factor Cars    Hauraki Invercargill

Finalists       

Alastair Barran & Otis Robinson     Lakes DHB - 'The Clap'    The Rock Taupo
Nick Ryan    Quit Smoking    TRN West Coast

BEST RADIO WEBSITE       

Winner       

Leah Royden & Tom Jackson     http://www.therock.net.nz    The Rock Network

Finalists  
     

Lee Gilmour, Michael Kooge, Tania Fiechter & Tom Jackson     http://www.theedge.co.nz    The Edge Network
Duncan Wilson    www.radiolive.co.nz    Radio Live Network

BEST SPOKEN PROGRAMMES

Best Daily or Weekly Series - one hour or more duration       

Winner       

Kim Hill     Saturday Morning with Kim Hill    Radio New Zealand National

Finalists       
Nine to Noon    Nine to Noon    Radio New Zealand National
Maree Corbett    Checkpoint    Radio New Zealand National
Best Daily or Weekly Series - under an hour duration       

Winner       

Philippa Tolley & Sue Ingram     Insight    Radio New Zealand National

Finalists       

Jack Perkins    Spectrum    Radio New Zealand National
Jim Mora     The Panel with Jim Mora    Radio New Zealand National

Best Documentary or Feature Programme       

Winner       

Sue Ingram    Insight: Living with Dementia    Radio New Zealand National

Finalists       

Ian Telfer     Insight: Pike River - Mine Safety    Radio New Zealand National
Ruth Beran    Our Changing World - Gastric Bypass    Radio New Zealand National

Best Dramatic Production       

Winner       
Adam Macaulay    You, Me... Now! A Crash Course in Love    Radio New Zealand National

Finalists       
Jason Te Kare, Adam Macaulay & Pip Hall     The 53rd Victim    Radio New Zealand National
Adam Macaulay & Sam Trubridge    The Circus of Errors    Radio New Zealand National

BEST SPORTS

Best Individual Sports Journalist       

Winner       

Nigel Yalden         Newstalk ZB & Radio Sport Waikato

Finalists       
John Day        Radio Live Network
Brenton Vannisselroy         Radio Sport/Newstalk ZB Network

Best Sports Presenter       

Winner       

Martin Devlin         Radio Live Network

Finalists       

Murray Deaker         Newstalk ZB Network
Marama Papau & Teawanui Reeder        Te Puutake Nationwide

Best Story/Event        

Winner       

Jason Pine, Miles Davis & Steve Charnley     All Whites at the FIFA World Cup    Radio Sport Network

Finalists       

Malcolm Jordan     2010 Commonweath Games    Radio Sport and Newstalk ZB Network
Chris Forster    The All Whites in South Africa    Radio Live Network

BEST TECHNICAL PRODUCTION

Commercial Production       

Winner       

James Irwin     Boots N All    Classic Hits, ZM, Hauraki - Blenheim Marlborough

Finalists       
Al Larsen    One Smart Takeaway    Classic Hits Oamaru
James Irwin    Heroes for Sale    Hauraki, Classic Hits, ZM - Palmerston North

Station Imaging       

Winner       

Kieran Bell & Christian Boston        ZM Network

Finalists       

Tom Cross & Hayden Hare         Mai FM Network
Josh Wood         Radio Live Network

Studio or Outside Broadcast Recording       

Winner       

Phil Benge     The 53rd Victim    Radio New Zealand National

Finalists       

Darryl Stack, Michael Parsons & Phil Swallow     New Zealand Trio - Movement    Radio New Zealand Concert
Adrian Hollay    Music Alive - APO Elektra - Opera in Concert    Radio New Zealand Concert

OUTSTANDING COMMUNITY CAMPAIGNS       

Extended Campaign or Contribution       

Winner       

Cindy Davies        More FM Dunedin

Finalists       

Maggie Butler        Classic Hits Auckland
Robert Khan        Radio Tarana Auckland

One-Off Community Campaign       

Winner       

Nicky Rennie & Damian Newell    Save our Neurosurgery    More FM Dunedin

Finalists       

Brent Marshall     Taupo's Biggest Loser    93.6 More FM Taupo
Mark Bramley & Martin Good     The House For 65 Roses    Classic Hits 89.5 Bay City Radio Hawkes Bay

SALES TEAM OF THE YEAR     

Metropolitan Sales Team of the Year
       

Winner       

Jane Hitchfield, Kenneth D'souza & Philippa Stiebel         The Radio Bureau - Auckland

Finalists       
Di Palmer, Saskia Hargreaves,  Stuart Hargreaves, Dean Harrison, Michael Kenworthy, Erina Boyd, Christine Donaldson, James Judd, Nicholas Henare, Markus Gabrielle & April Marx          Mediaworks - Christchurch

Regional or Provincial Sales Team of the Year       

Winner       

Craig Loach - Sales Manager        Mediaworks Manawatu

Finalists       
Louise Dean - Sales Manager        TRN Tauranga
Christine Hatton - General Manager & Phillipa Pattison - Sales Manager        Mediaworks Nelson

STATION OF THE YEAR    

Metropolitan Station of the Year       

Winner  
     

Newstalk ZB  Network    Dallas Gurney - General Manager, Talk Programming   

Finalists       

The Rock Network    Brad King - Programme Director & Kristy Craig - Marketing Manager   
The Edge Network    Leon Wratt - Programme Director & Emily Hancox - Marketing Manager    

Provincial Station of the Year       

Winner   
   

93.6 More FM Taupo    Penny Lyons - Station Manager & Christian Shearer - Programme Director   

Finalists       

Radio 1XX    Glenn Smith - Managing Director   
More FM Gisborne and Wairoa    Scott McSloy - General Manager   

Regional Station of the Year       

Winner       


92.2 More FM Manawatu    Willie Furnell - General Manager   

Finalists       


More FM Northland    Mandie Skipps - General Manager   

Login